SCAM FOOD – A Trójai Faló a tányérodon
SCAM FOOD – A Trójai Faló a tányérodon

 Scam, vagyis átverés. Azt hiszed győztél, pedig csak önként és dalolva bejuttattál a testedbe néhány ellenséget.

A SCAM FOOD, vagyis az átverős ételek ugyan néha átfedésben vannak a MIMIC „ételekkel”, de nem ez az általános. Közös például, hogy akár árthatnak is, és ezek egy része is élelmiszeripari kreálmány.

De a SCAM FOOD ételek többnyire minőségi(nek gondolt), természetes összetevőket tartalmaznak – csakhogy azokkal együtt beviszel olyasmit is, ami pont nem jó Neked. Sőt, ártalmas!

Mik lehetnek ezek?

Meglehetősen ezerarcú a probléma és sokkal gyakoribb, mint gondolnánk.

Antibiotikumok és hormonok maradványai a húsokban, nehézfémek a tengeri halakban és herkentyűkben, vegyszermaradványok a növényi alapanyagokban. Stb., stb. Hosszú a lista. Ezekről sokat hallottunk már. Macerás tenni ellenük, de azért nem teljesen lehetetlen. Vehetünk kapirgálós csirkét és tojást, megnézhetjük, hol fogták az adott halat. 

De mi van akkor, ha nem is tudjuk, hogy az adott alapanyag okozhat gondot, annak ellenére, hogy mesés előnyeit harsogja a social media?

Vagy mondjuk beruházol egy menő táplálék kiegészítőre, ami amúgy tényleg tök jó, csak éppen valamelyik hatóanyagot Neked pont kerülni kellene. Pl.: hallottál már arról, hogy krónikus Lyme kór esetén (ritkább, de azért akad ilyen, jobbára a betegség felfedezése előtti időkből származik, ami nem is volt olyan nagyon régen) jobb kerülni a halat és úgy általában a vízi herkentyűket? Ugye nem hallottad. Nem allergiáról beszélünk, mégis komoly gondot okoz… ha pl. egy krónikus Lyme kórral érintett megveszi az egyébként csúcsminőségű halkollagénes terméket.

Vegyünk egy nagyon gyakori példát!

 

 Mondjuk bekövettél egy insta- sztárt, aki meggyőzően érvelt arról, hogy milyen csodálatos is az ő élete vegánul és milyen könnyű karcsúnak lenni, elmúlt a puffadása, amióta elhagyta a tejet és a kenyeret.

Utánozni kezded mire elkezdesz idegesítően vizesedni – mert pl. Neked más típusú és mennyiségű fehérjebevitel lenne az ideális.

Persze az is lehet, hogy számodra nagyon is jó opció a vegetáriánus és vegán életmód + ráadásul elvi kérdésként is kezeled… Beköveted az influencert és az ő példáján és videóin felbuzdulva nekiállsz csokis csicseriborsó tortákban dúskálni, grillezett szójaszószos tofu szeletet meg karfiol steaket falni, szójajoghurtot kanalazni, tojásmentes lencsetésztából készült dubai csokit rágcsálni és vöröslencse kenyeret majszolni. Majd megtalálod a remek, új, méregdrága és gusztusos vegán felvágottat is, amit tahini vagy hummus társaságában fogsz élvezettel megvacsorázni a lencsekenyered mellé… gluténes – ecetes kovászos uborkával.

Az új ételek egyébként finomak, Te baromi drágán és rengeteg munkával életmódot váltottál, azt hinnéd, hogy az egészségmegőrzés/ tudatos táplálkozás pipa… de néhány hónap után egyre jobban puffadsz, akár görcsölsz is, elöntenek a hormonális pattanások, fájni kezdenek az ízületeid, vagy bejelez az epéd is… esetleg fura allergiaszerű csalánkiütések, ekcéma kezd kellemetlenkedni… ha nő vagy, akkor talán megbolondul a ciklusod, vagy közli a nőgyógyász, hogy nőtt az amúgy aprócska miómád… Neked pedig fogalmad sincs róla, mi a gond, hiszen Te mindent megtettél… Purin, hisztamin, lektinek, magas FODMAP, számodra túl agresszív hatású fito-hormon hatás… a szója és a pajzsmirigy barátságtalan kapcsolata… és így tovább. 

Nem is tudtál róla. Na de a nem személyre szabott étrendnek köszönhetően most már ott is gond van, ahol eddig nem volt.

Az általános diabétesz csavar...

Vagy… alázatosan és elkötelezetten követed a diabetikus étrendre vonatkozó ajánlásokat, mégsem hat a cukorgyógyszer, vagy giga mennyiségű inzulint kell adagolnod, pedig annyit csipegetsz csak, mint egy kismadár.

A Keto és az epe

Vagy kizárólag menő, ketogén ételeket eszel, de egyrészt az istennek sem akar elmúlni az átmenetinek mondott keto-flu, plusz kínlódik az epéd, vacakol az emésztésed, esetleg elkap a háziorvos is, hogy mitől romlottak a veseértékeid (bár ezt nyilván embere válogatja, valaki simán átsiklik az ilyesmin).

Mi lehet a baj?

 Az a helyzet, hogy olyan összetevőket kezdtél bevinni megnövekedett, netán szélsőséges mennyiségben, melyeket nem igazán tolerál a szervezeted.

Tök jó lehet a vegán – átgondoltan. De nem orrvérzésig tolva a hüvelyeseket és az olajos magvakat, mindenhez is azt enni, mindent is abból készíteni, pláne, ha az ember mondjuk hajlamos a hisztaminérzékenységre,  köszvényre, az ízületi gyulladásokra, refluxa van – vagy nőknél abszolút vagy relatív ösztrogén dominanciája –  különböző emésztőrendszeri, epe,  vagy autoimmun problémái stb.

A vegetáriánus konyha tényleg nagyon finom, de nem mindegy, hogy miből készül. Az indiaiba pl. a tej és a tejtermékek is beleférnek és ezzel kicsit sincs kisegítve, akinek már eleve ingadozott a vércukorszintje, hiszen ezek az ételek szuper cukrosak, szupersok bennük a keményítő és hát finoman szólva – a tejet sem bírja egyformán mindenki.

A cukorbetegek többnyire nem is sejtik, hogy a megszokott termékeikben adalékanyagként eleve jelen lévő tengernyi keményítő bizony hat a vércukorszintre is  – márpedig azzal szinte minden szokványos termékben találkoznak. Ráadásul csak nagyon ritkán küldik tovább az inzulinfüggő cukorbetegeket pl. cöliákia vizsgálatra, noha utóbbi, látens formában, gyakrabban társul az autoimmun diabéteszhez, mint gondolnánk. (Vagyis továbbra is naponta eszi azt az alapanyagot, ami állandó gyulladásos állapotot generál a szervezetében.)

A keto sikere vagy bukása pedig az egyéni anyagcsere és táplálkozási típustól is függ, no meg a máj, az epe és a vese, az ízületek, a gyomor, a fehérjeemésztés állapotától.

A bio meg… értem én, hogy bio, boldogan hallom, ha valakinek ettől jobb. Bizonyos esetekben ez tényleg létszükséglet (pl. hasnyálmirigy gyulladást követően), na de akkor is… a bio szederlekvárba is beleteszik a cukrot, ami nem jó a cukrosnak, a bio búza is tartalmaz glutént, ami nem jó a rejtett cöliákiásnak és a bio szója is tartalmazza azokat a vegyületeket, amelyek miatt egy pajzsmirigyesnek vagy egy ösztrogénfüggő betegséggel élőnek el kell kerülni.

Ezért kell szakembertől kérdezni

Általában az a fő probléma, hogy az ilyen ételek specifikusan nem Neked valóak, így az étrend nem igazodik Hozzád és végeredményben nem képvisel egy rugalmas rendszert sem – nehezen alakítható. Mert csak egy irányzat.

Ugyanis senki sem mondja el ezekről előzetesen, figyelmeztetésként, hogy mikor nem szabad alkalmazni, követni az adott étrendet. Senki nem mondja, hogy mielőtt belekezdnél, mielőtt rálépsz erre az útra, vizsgáltasd meg Magad és kérj tanácsot, pontos instrukciókat.

Vagyis nem Te számítasz, hanem valakinek a látogatottsága, a követők száma. Te sajnos ebben sehol sem vagy – és ez könnyen veszélybe sodorhat.