Amikor meghallom az egészséges táplálkozás kifejezést, gyakran szoktam elmosolyodni rajta – vagyis nyugodj meg, tudom, hogy Te mit érezhetsz, amikor egy-egy új, fantasztikus csodadiétáról hallasz.
Nyugodj meg – a Nutriaetas nem az.
A Nutriaetas nem diéta – valójában szemlélete, fókusza és rendszere teszi abszolút gasztroforradalmi különlegességgé.
Itt Te vagy a fókusz. Noha, amennyiben erre van szükséged, akkor a javulásod céljából, az aktuális egészségi állapotodhoz igazodva nyilván be kell tartanod 1-2 szabályt ill. az ajánlásokat. Ugyanakkor azonban az étrended teljesen egyedi lesz – olyan akár a Táplálkozási DNS-ed. Te és a számodra legjobb dolgok, ételekbe, zamatokba, kincset érő de elérhető összetevőkbe kódolva.
Tudom, hidd el tudom. Hihetetlenül el lett már csépelve ez a táplálkozási mizéria. Egyetlen percig sem csodálkozom azon, ha egy normális, hétköznapi ember is torkig van már vele. Ismerem ezz az érzést: Sok ellentmondó állítás, Diéta Pártok és már-már vallásos evési áhítatok, egyértelmű ostobaságok keresztüze.
Persze én másként élem meg – nekem, illetve a családom több tagjának segített már generációk óta, mégha csak egyszerű változtatásokról is volt szó… Ráadául nekem ez a szenvedélyem, hiszen ennek köszönhetem az életemet…
De azért meg kell valljam, nekem is többnyire Besenyő Pista bácsi szokott eszembe jutni sok insta gurut hallva: „Nooooormáááliiis?… Végig tudtam, hogy eszem!!!! Egyszer sem haraptam mellé kérem!!!!”
Ugyanakkor ott van Hippokratész, aki kb. 2500 éve (!!!) megmondta: „legyen az ételed a gyógyszered”.
Azok, akinek valami ócska, modortalan, gyógyszerrel nem/alig kezelhető/ gyógyítható nyavalyát dobott a gép és különféle diétákra adják a fejüket, mindig is tudták, hogy az mennyire sokat tud segíteni.
Mert nagyon is hatékony. Akkor miért nem népszerűbb? Akik bármilyen okból próbáltak már , azok tudják jól. Azért mert sem a releváns tanácsadás, sem a kereskedelem, sem a vendéglátás – de sokszor még a közvetlen környezet sincs rá felkészülve. Egyszerűn rossz a külső támogatottsága.
Vagyis ha Neked is kivitelezhetetlennek tűntek a diéták, akkor tudd – egyáltalán nem biztos, hogy csak Veled volt a gond. Tudom, hajlamosak vagyunk magunkat hibáztatni, ha csak döcögve halad a diéta. Alig várjuk, hogy alkalmunk legyen „bebűnözni”. Jönnek a saját önképünket romboló gondolatok.
Ha Te is jártál már hasonló cipőben, akkor ez a cikksorozat Neked szól – olvasd végig, mert feloldoz! Meglehetősen sok tényező nehezíti az utadat – de azt is megmutatom, hogyan tudod ezeket a buktatókat kikerülni.
Az egészséges táplálkozás gyakran egészen mást jelent Neked, mint a szakembereknek

Te valami általános és rugalmas, igényeidhez alakítható iránymutatásra vágysz – mint a legókockák, amiket a Te 10-20 vagy akár 40 egyéni szempontod szerint lehet alakítani.
A megszokott táplálkozásterápia azonban szokványos alapanyagokban és inkább sémákban gondolkozik.
Ezeket különféle problémák speciális szükségleteire fejlesztették ki, 1-2 szempont szerint. (Pl.: tápanyagszükséglet, a kizárt alapanyagok és az ajánlott elkészítési módok).
Ezért a sémák rugalmatlanok, gyakran ellentmondanak egymásnak, nehéz egyeztetni őket egymással és a Te egyéni igényeiddel is.
Már önmagában a sémák rugalmatlansága is sok bonyodalmat okoz: nagyon ritka, hogy valakinek csak egyetlen egy problémája van, amire elég egy egyszerű sémát alkalmazni. Sokkal életszerűbb az, hogy 2-3 vagy több egészségügyi gond, pl. gyenge emésztés, refluxos tünetek, gyanús kiütések és ekcéma, étkezés után kajakóma, ritkuló haj meg puffadás néhány ételtől.
Így ha az egyik problémádra mondjuk magasabb fehérje és (minőségi) szénhidrát tartalmú séma az ajánlott (pl. gyomorfekély), míg a másikra pont ellenkezőleg, mondjuk egy ezekben szegényebb étrend (pl. vesekímélő diéta) – azonnal beáll a patthelyzet – egyszerre nem igazán lehet alkalmazni őket.
Az összefüggésekről és az ezernyi, felmerülő kérdésről akkor még nem is beszéltünk! Tipikus eset erre nőknél egy ösztrogénfüggő betegség – jók vagy rosszak ilyenkor a fitoösztrogének? Ha rossz, akkor a szóját el kell felejteni – na de a tejet is? Kell májvédő étrend? Ha igen, azt muszáj zellerrel csinálni? Ha igen, akkor aki allergiás a zellerre, az mit csináljon?
Rengeteg összefüggés, számtalan kérdés, tengernyi bizonytalanság és tanácstalanság– nem csoda, hogy egy ilyen bonyolult kérdéskört az egyszerű diétás sémák nem tudnak kezelni.