MIMIC „FOOD” = Ételnek látszik, de nem az
Az Abszolút Műkaják népes tábora, avagy a lehető legrosszabb, amit csak választhatsz

TOTÁLIS PÉNZKIDOBÁS.
CSAK ÚGY NÉZ KI, mintha (=MIMIC név) egy jól ismert élelmiszer lenne. Valójában valami mű izé. Csinálmány, élelmiszeripari hulladék, kamu kaja, amire még a jóérzésű hangya sem mászik rá.
150 éve egy átlag háziasszony még simán megszórta volna őket szenteltvízzel, de lehet, hogy papot is hívott volna rájuk…
A MIMIC FOOD igazán nem „vádolható” azzal, hogy egészséges lenne… Tényleg a vágható, rágható, kenhető „műanyag zacsi” kategória
A MIMIC „FOOD” gyakran „mentes”, mindentől – főként a tápanyagoktól. Erre szoktam mondani, hogy végül is mindenmentes a lámpaernyő is, sőt, akár természetes eredetű is lehet rajta a szövet – de attól még nem egészséges. Végképp nem tápláló.
Ráadásul a MIMIC FOOD tartalmaz jó sok adalékanyagot, ami fixen nem fán, bokron vagy más növényen termett.
Mindenesetre a MIMIC „FOOD” egyik legveszélyesebb csoportját pont ezzel sózzák el: ráírják hogy „mindenmentes”.
Ezzel rögtön fel is merül egy kérdés – ha egyszer valaki az amúgy is nehezen kezelhető/ kordában tartható betegsége miatt kezdett az életmódváltásba… jó az neki, ha olyasmiket eszik, amiből nem tud épülni? Hiszen nincsenek bennük azok az aminosavak, rostok, vitaminok és nem is különösebben kímélőek… Szóval biztos, hogy mentes az a „mindenmentes”?

El kell olvasnod az összetevőket. Nem baj, ha a felét sem érted a fura, kémia órát idéző megnevezéseknek – éppen ez a lényeg: olyasmikből áll, amit önmagában eszed ágában sem lenne megenni.
Az összetevők egyik fő csoportja valamiféle növényi olajkeverék lesz, amiben általában van repce, szója, napraforgó és jó eséllyel pálmaolaj is - ezt általában ki is fejtik.
Legalább másfél sornyi burgonya-, kukorica- és rizskeményítő + esetleg ezek lisztjei/ pelyhesített formái is lesznek benne - az olajokkal együtt ez komplett rémálom a refluxosoknak, epéseknek.
Gyakori a szója- és a valamilyen borsófehérje, olajosmag. Jaj, ki ne hagyjam a felsorolásból a fenyegető közeli jövőt - lassan érkezik majd a "szenzációs" "Cirip Por", vagyis tücsök, szöcske, stb.
A glicerin gondoskodik a refluxos tünetekről. A zsírsavak mono- és digliceridjei, aromák, ízfokozók, emulgeálók, színezékek, tartósítószerek – a rakás E-szám - meg az eladhatóságról.
Terméktől függően valami édesítés – cukor, különböző szirupok vagy mesterséges édesítőszerek, melyekre a nemzetközi kutatások már rég’ rásütötték a fokozottan kerülendő jelzőt.
„Húzóerőként” lehet benne pl. kókuszolaj vagy csicseriborsó, bármi, ami éppen felkapott - mert ugye arra majd sokan ráharapnak, hiszen az haladóbb szemléletű valami – de hiába.
Talán van egy kis kJ értékük, de a szervezeted nem sok mindent tud kezdeni velük - lesz belőlük, pattanás, puffadás, gyomorégés, álmatlanság, miegymás.

Miért gond, ha rendszeresen és nagyobb mennyiségben ilyesmit eszel?
Mert bátran számíthatsz a tápanyaghiányra, emelkedett vagy liftező vércukorszintre, esetleg gyomorégésre, refluxos tünetekre, betegeskedő bélbolyhokra, lelassult emésztésre és egy kis puffadásra vagy hasmenésre, netán epegörcsre, a transzzsírok minden negatív hatására, valamint gyulladt kiütésekre és megbolondult hormonháztartásra – persze kinek-kinek egyéni hajlama szerint.
Azt gondolhatod, hogy Te úgysem veszel növényi műsajtot, vegafölt, margarint és vegán szendvicsfeltétet – sőt, ha a mű húspogácsát nézzük, akkor van már műtehén is – akkor biztosan nem is vagy érintett.
Sajnos ez nem így van.
A gyorséttermi ételek, az ultrafinomított ételek, a chipsek, rágcsák eléggé nagy része, az olcsóbb, nagyobb részt növényi sajtok (pl. egyik-másik „pizzafeltét”), a margarinok, a „tejdesszertek”, a sajtkrémek, a hétköznapi kenyerek és pékáruk, de még a felvágottak egy komolyabb csoportja is ide sorolható.
Igaz, utóbbiak tartalmaznak azért a fentieken kívül mást is, valami valódit – valamilyen lisztet, tejet, húst, szalonnát, tojást vagy gyümölcskészítményt…
De már biztosan Te is elcsodálkoztál rajta néhányszor, hogy vajon mi a bánatot keres a glutén, a szója és a tejcukor a sima kolbászban, és ha csak 65%-os egy felvágott hústartalma (ami többnyire nem is színhús) akkor vajon mi lehet a fennmaradó 35%?

Először is – Ha nem is hiszed el rögtön, amit itt olvasol, de folyton kínoz pl. a savad vagy az epéd, akkor tényleg szánd rá azt a fél-fél percet és olvasd végig az összetételeket. Lehet, hogy nem is a savlekötőt meg a görcsoldót kell úgy kapkodnod, mint más a tic-tac-ot, csak a bevásárló listádon kell kicsit módosítani.
Másodszor – vegán és/vagy környezet tudatos vagy? Sajnálod az állatokat? Magam is így vagyok ezzel. Ám 30 év tapasztalatával a hátam mögött mondom, hogy fenntarthatóság tekintetében nem az agyonmanipulált termékekben van a megoldás. Sőt.
A lehető legtermészetesebb módon akár otthon is le lehet készíteni a szükséges ételeket. Tudom, macera, de amilyen árakon futnak manapság a késztermékek, lassan az is bevállalja az otthon főzés nagyobb részét, aki eddig tiltakozott ellene.
De menjünk tovább – kiállhatsz önmagadért és választhatod a jóllétet/ jobban létet. Mert talán nem is Veled van baj, amikor folyton éhesnek érzed Magad – talán csak a szervezeted könyörög a valódi, tápanyagokban gazdag ételekért, mert egyszerűen éhezik a tele hűtő mellett is.
Ha pedig már van kialakult egészségügyi problémád, ritkábban akarsz pl. az éjszaka közepén durva gyomorégés miatt hánykolódni – akkor egyszerűen muszáj elkerülnöd, végképp kiiktatnod őket.