Nutriaetas
Endometriózis

Amit az endometriózisról mindenképpen tudni kell

Endometriózissal élni olyan, mintha korunk leggyakoribb civilizációs megbetegedései egyszerre terhelnék a beteg életét és fenyegetnék még további betegségek kialakulásának kockázatával is.

 

Az endometriózis nőgyógyászati megbetegedés.

Óvatos becslések szerint is a nők 10-15%-át érinti világszerte. 

Ugyanakkor döbbenetesen aluldiagnosztizált, gyakran elbagatellizálják, így ez a százalékos arány a valóságban akár jóval magasabb is lehet.

Súlyos fájdalmakkal, szövődményekkel és az életminőség jelentős romlásával, a vágyott gyermekáldás elmaradásával járhat.

Gyakran állhat a problémák háttérben

Az endometriózis rendkívül összetett, ezerarcú, krónikus gyulladásos betegség, amely több szervrendszert is érint. Bizonyos mértékig autoimmun jellegű folyamatként is felfogható és hormonális zavarokkal jár együtt (ösztrogén-progeszteron egyensúlyzavar, inzulinrezisztencia/IR valamint a pajzsmirigy működési zavara, ill. kortizol problémák). Ételérzékenység és intolerancia, béldiszbiózis és ezek következményei is, mint a szivárgó bél szindróma is gyakran társul(hat)nak hozzá. 

Súlyos fájdalmakat okozhat

Nagyon gyakran jár együtt súlyos, akár extrém súlyos fájdalmakkal, melyek szélsőséges esetben a mozgásszerveket is érinthetik. A fájdalomcsillapító gyógyszerek (NSAID) miatt viszont a máj és az emésztőrendszer is  – utóbbi így többszörösen is – érintett.

Nem ismerik az okát, ezért gyógyítani sem tudják

Noha az endometriózis kb. 50%-ban okolható a női  meddőség miatt,  mégis titokzatos betegségnek számít, kialakulásának okát a tudomány még ma sem ismeri

Bár kutatások már rámutattak, hogy immunműködési zavar állhat a hátterében, kezelése még korlátozott, főleg a tünetekre koncentrállaparoszkópos műtétet, fájdalomcsillapítókat és nem szteroid fájdalomcsillapítókat, valamint a kétséges eredményű, ám sok mellékhatással járó hormonkezeléseket és GnRH-injekciókat alkalmaznak a fő protokoll szerint.

A hazai protokoll némiképp eltér a külföldi gyakorlattól – több helyen kifejezetten ajánlják az életmódváltást és az étrendi változtatásokat.

Tudományos tények

Japán kutatások rávilágítottak, hogy az endometriózissal élő nők különböző enzimhiányokban szenvedhetnek. A Nagoya Egyetem kutatói pedig szoros összefüggést találtak az ún. Fusobacterium és az endometriózis megjelenése között is

Tanulmányok szerint az endometriózisban szenvedőknél nő az autoimmun megbetegedések és az allergia kockázata, továbbá ételintolerancia és az ételérzékenység.

Egyes felmérések és tudományos célú statisztikai összesítések kimutatták, hogy azokon a területeken, ahol a nők fito-ösztrogénekben gazdagabban táplálkoznak, pl. Indiában bab-, borsó- és lencseféléket, Japánban pedig szójatermékeket, ott magasabb a dignosztizáltan endometriózissal élő nők száma. Mivel az endometriózis alapvetően ösztrogén – dominanciával járó megbetegedés, így indokolt a hüvelyeseken kívül más magas fito-ösztrogén hatású étrendi és testápolási alapanyagok kiiktatása is. Ráadásul a magas xenoösztrogén tartalmú, így egészséges ember számára is  rendkívül kártékony szépségápolási, higiéniai és háztartási tisztító-, illatosítószerek elhagyása is kulcskérdés egy endometriózissal élő nő számára.

Érdekes megfigyelések

Két, kissé meglepő témájú felmérés szerint, az endometriózissal érintett nők gyakran hasonló testi és lelki vonásokkal rendelkeznek – általában rendkívül vonzó, érettebb korban is fiatalos és nőies a megjelenésükami az ösztrogén szinttel hozható összefüggésbe. Gyakran szenzitív, empatikus személyiségük van, így a zavaró környezeti hatások erősebb stresszreakciót indukálhatnak náluk.

Utóbbi szempont azért jelentős, mert a szervezet stresszhatásra adott kortizol válasza – főként ha a stressz tartóssá, krónikussá válik – hosszú távon megbillentheti az (1) ösztrogén – progeszteron egyensúlyt (pl. ún. progeszteron lopással relatív ösztrogéndominanciát okozva) illetve (2) inzulin rezisztenciát és (3) a pajzsmirigy alul működésével járó tüneteket okozhat.

Elhanyagolt élettani összefüggések

Mivel az endometriózis  rendkívül súlyos fájdalmakkal járhat, indokolatlanul elhanyagolt téma a tartósan, növekedett mennyiségben alkalmazott fájdalomcsillapítóknak a májfunkciókra gyakorolt hatása, továbbá a fájdalommal és az e miatti extra lelki terheltséggel összefüggésbe hozhatóan bekövetkezett, pl. DAO-enzim hiány és hisztamin érzékenység, a béldiszbiózis, a steril gyulladások és a szivárgó bél szindróma.

De a nagyobb figyelmet érdemlő témakörhöz sorolható a prosztaglandin szint és az étrendi, valamint transzdermálisan bevitt xenoösztrogénszint csökkentése is.

Egy évtizede itt van egy USA-ban 30 éve szabadalmaztatott táplálék kiegészítő, de szinte senki sem ismeri

A Pycnogenol teljesen természetes. Remek hatást fejt ki a szív- és érrendszerre, hatékony társ a cukorbetegségben, támogatja a sebgyógyulást és a regenerálódást – és még többek között csökkenti a fájdalmakat valamint enyhe adaptogén hatása is van. 

természetesen ilyen mesés hatásokról hallottunk már eleget – csakhogy ez a világ egyik legtöbbet kutatott és hatásaiban igazolt hatóanyaga. Az USA-ban a ’90-es években szabadalmaztatták az endometriózis terápiájában. Igaz, ez sem gyógyítja meg a betegséget – viszont segít abban, hogy a beteg könnyebb és egészségesebb életet élhessen. Hazánkban is elérhető, de szinte csak a bodybuilderek ismerik remek antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásai miatt.

Ápolni kell a szellem és a benső, érzelmi világ békéjét is

Az endometriózisról és úgy általában a női ciklusról beszélni még ma is tabu téma, sőt, gyakran maró gúny tárgya. Természetesen nem várható el a külvilágtól, hogy apróra kibeszéljék a beteg valamennyi megtapasztalását – akik ezt igazán nem is tennék szívesen – de az emberhez méltó empátia elengedhetetlen. Néhány „szerencsés” érintettől eltekintve, akik számára állapotuk nem jár fájdalommal, a többség gyakran embertelen kínok között kénytelen helytállni a mindennapokban. 

Ilyen mértékű fájdalmakkal dolgozni és teljesíteni lehetetlen, ezért ők bitang erős fájdalomcsillapítókkal tudják csak elvégezni a munkájukat. Legyünk velük megértőek – ha mi nem érezzük alkalmasnak magunkat a megfelelő lelki támogatásra, legalább bátorítsuk őket arra, hogy forduljanak szakemberhez vagy keressék sorstársaikat. E nők közül sokan egész életükben megbélyegezetten, gyengének, túlérzékenynek tartottan és egyedül szenvednek – noha lenne segítség számukra is, hogy méltóan és sokkal kevesebb fájdalommal éljék életüket.

Ha e leírás alapján gyanakodni kezdtünk arra, hogy egy általunk ismert vagy környezetünkben élő személy is e betegségben szenvedhet, igyekezzünk őket a kivizsgálás és emellett az aktív öngondoskodás irányába terelni – mert a legtöbben nem is tudják, hogy lenne számukra élhetőbb élet is.